Menu

Aktuality na Slovensku

Stránka 1 z 12
16.7.2016 Členská aktivita Po stopách Jana Amosa Komenského, KošiceV sobotu, 16.7.2016, sme sa z Novej Akropolis v Košiciach vydali po stopách Jana Amosa Komenského do maďarského mesta Blatný Potok (Sárospatak), kde tento významný český pedagóg, humanista a filozof pôsobil v rokoch 1650-1654, vybudoval tu pansofistickú školu a napísal dve významné diela: Škola hrou a Orbis Pictus (Svet v obrazoch).
16.7.2016 Členská aktivita Po stopách Jana Amosa Komenského, KošicePríjemný celodenný výlet po malebnom meste, v ktorom sa narodila i svätá Alžbeta, patrónka nášho mesta Košice, nás zaviedol na prehliadku do miestneho zámku rodu Rákóczi ako aj do Veľkej Knižnice. Obohatení o nové poznatky i zážitky sme sa večer spokojne vrátili do Košíc.
16.7.2016 Členská aktivita Po stopách Jana Amosa Komenského, Košice16.7.2016 Členská aktivita Po stopách Jana Amosa Komenského, Košice16.7.2016 Členská aktivita Po stopách Jana Amosa Komenského, Košice16.7.2016 Členská aktivita Po stopách Jana Amosa Komenského, Košice16.7.2016 Členská aktivita Po stopách Jana Amosa Komenského, Košice16.7.2016 Členská aktivita Po stopách Jana Amosa Komenského, Košice16.7.2016 Členská aktivita Po stopách Jana Amosa Komenského, Košice

22.6.2016 Prednáška Antoine de Saint-Exupéry, BratislavaNová Akropolis zavŕšila svoju úspešnú 5-ročnú spoluprácu s Informačným a dokumentačným strediskom UNESCO poslednou prednáškou z cyklu „Veľké osobnosti umenia".

22.6.2016 Prednáška Antoine de Saint-Exupéry, Bratislava22.júna 2016 v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave predstavila Nová Akropolis významného francúzskeho spisovateľa a filozofa Antoine de Saint-Exupéryho, ktorý sa vryl do pamäte ľudí najmä ako autor čarovného Malého princa, filozofickej rozprávky pre dospelých. Jeho dielo obsahuje vyjadruje najmä jeho humanistickú filozofiu a lásku nasmerovanú k človeku. Ukazuje potrebu slobody, pochopenia slobodne prijatej zodpovednosti za svoje konanie a potrebu nájsť zmysel svojho života, nájsť seba samého. Dôležité sú aj témy priateľstva, spolupráce medzi ľuďmi a vzájomnej tolerancie, ktoré potom môžu vyústiť do hlbokého bratstva, stabilného základu dobre usporiadanej spoločnosti. Svojou neprehliadnuteľnou charizmou a večne detským úsmevom na perách zostal nezabudnuteľným pre všetkých, ktorí s ním mali možnosť spolupracovať.

13.4.2016 Prednáška Guiseppe Verdi, BratislavaNová Akropolis v spolupráci s Informačným a dokumentačným strediskom UNESCO uviedla 13. apríla 2016 v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave ďalšiu prednášku v rámci cyklu „Veľké osobnosti umenia“. 

Prednáška sa venovala životu a dielu Giuseppe Verdiho, významného talianskeho hudobného skladateľa, ktorého diela boli veľmi populárne už za jeho života a dodnes patria k pokladom umenia.
Diela Giuseppe Verdiho sú pretkané láskou k prírode, človeku, národu a jeho túžbou po slobode. Bol špecialista na melódiu, dramatickosť, zbor, prácu so sláčikovými nástrojmi a orchestrálnu farebnosť. V hudbe používal aj ľudové prvky. V jeho tvorbe je dominantný ľudský hlas, nikdy nedovolil dominovať orchestru, pretože v centre pozornosti stál vždy človek. Ako sme si vypočuli na prednáške, napriek prvotným neúspechom a viacerým úderom osudu sa Verdi nikdy nepoddal, ale načrel do hĺbky svojich síl a potenciálu a svojím veľkým odhodlaním a vnútornou prácou nám tak môže byť dodnes veľkou inšpiráciou.

9.4.2016 PREDNÁŠKA PARACELSUS - lekár a filozof, Dni zdravia, Bratislava Nová Akropolis sa 9. apríla 2016 zúčastnila jubilejného 20. ročníka známeho bratislavského festivalu Dni zdravia, ktorý sa konal v Dome kultúry Ružinov.
Tento rok ponúkla verejnú prednášku venovanú životu a dielu významného švajčiarskeho renesančného lekára a filozofa, ktorý navštívil aj Slovensko.
Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim bolo celé meno tohto výnimočného človeka vo výnimočnej dobe, ktorý napriek neprajníkom a nebezpečenstvám vytrvalo objavoval a hlásal pravdu, bojoval proti nevedomosti a dogmatizmu. Odhaľoval skryté tajomstvá prírody a tiež skutočné príčiny chorôb a veril, že človek má v sebe potenciál na ich vyliečenie, pričom mu je práve príroda veľkým pomocníkom a veľkou učiteľkou.
30.4.2016 Ekologická aktivita ZA ČISTÉ KOŠICE, KošicePri príležitosti Svetového dňa Zeme Nová Akropolis v Košiciach organizovala už 5. ročník projektu „ZA ČISTÉ KOŠICE".
30.4.2016 Ekologická aktivita ZA ČISTÉ KOŠICE, KošiceV rámci tohto projektu členovia Novej Akropolis v spolupráci s mestskou časťou a za bohatej účasti širokej verejnosti už od roku 2012 pravidelne spájajú sily, aby spoločne prečistili Lesopark nad Furčou. Tentoraz sa do akcie zapojilo 93 dobrovoľníkov (z toho 22 detí) a vyzbierali sa dva veľkokapacitné kontajnery smetia.
Po akcii sme s mestskou časťou s radosťou skonštatovali, že po piatich rokoch usilovnej práce všetkých zúčastnených začína byť Lesopark z väčšej časti čistý, a tak môžeme v budúcich ročníkoch zamerať svoju pozornosť na viac znečistené lokality.
30.4.2016 Ekologická aktivita ZA ČISTÉ KOŠICE, KošiceMateriálnou, organizačnou aj finančnou podporou akcie prispeli viaceré mestské inštitúcie: Magistrát mesta Košice, Mestská časť Dargovských Hrdinov a Mestské lesy.
30.4.2016 Ekologická aktivita ZA ČISTÉ KOŠICE, Košice
30.4.2016 Ekologická aktivita ZA ČISTÉ KOŠICE, KošiceĎakujeme všetkým zúčastneným dobrovoľníkom za ochotu vlastným nasadení podporiť ideu starostlivosti o prírodu a tiež menovaným mestským inštitúciám za podporu a spoluprácu.

 
22.4.2016 Fórum ekológov, KošicePri príležitosti Svetového dňa Zeme (22. apríl) sa v Košiciach konalo Fórum Ekológov, na ktoré bola
prizvaná Nová Akropolis, aby prezentovala svoj prístup a postoj k prírode, životnému prostrediu a ekológii. 
22.4.2016 Fórum ekológov. KošiceV prezentácii sme poukázali na to, že všetci sme obyvateľmi jedného veľkého domu (Ekológia = OIKOS/dom + LOGOS/náuka) a že tvorba spoločného harmonického prostredia a spolužitia je závislá na každom z nás. Zároveň sme pozvali účastníkov Fóra na ekologickú aktivitu, čistenie Lesoparku na Furči, ktorú ako Nová Akropolis pripravujeme na 30.4.2016 v Košiciach.

Stránka 1 z 12
Hore