Menu

Aktuality vo svete

Stránka 1 z 19
Už po štvrtýkrát sa dobrovoľníci Novej Akropolis z Jekaterinburgu, Čeľabinska, Iževska a Permu zúčastnili výpravy do prírodného parku Visim.
Výprava nebola náhodná. Súvisela s rozvíjajúcim sa projektom ekoturizmu, ktorý zahŕňa vybudovanie troch ekologických chodníkov vyhotovených z dreva. Vďaka nim si turisti budú môcť vychutnávať krásy prírody bez toho, že by jej hrozilo akékoľvek narušenie či ujma.
Nová Akropolis Južná Afrika zorganizovala dobrovoľnícku akciu so snahou prinavrátiť nádych dôstojnosti do života ľudí bez domova v Johannesburgu. V štvrti Maboneng pripravili improvizovanú reštauráciu na jeden deň.
Oslovili miestnych ľudí s výzvou pre darovanie jedla a hygienických potrieb pre ženy. Taktiež im ponúkli možnosť prispieť svojou prácou v reštaurácii ako dobrovoľníci.

Reakcia ľudí z miestnej komunity bola úžasná. Úrad sociálneho rozvoja mesta Johannesburg podporil iniciatívu zbieraním štatistík, keďže sa v Johannesburgu pohybuje mesačne odhadom približne 10000 ľudí bez domova.

Úrad zdravotníctva zabezpečil mobilnú kliniku, poskytoval základnú zdravotnú starostlivosť, hygienické potreby pre ženy a vykonával HIV a TB testy. Na udalosti spolupracovalo množstvo ľudí vrátane miestnych umelcov predvádzajúcich svoje vystúpenia naživo.

Udalosť bolo dokonca možné sledovať aj cez vysielanie, vďaka lokálnej rozhlasovej stanici.
Bezpečnostná služba Tshwane Security Services veľkoryso poskytla svojich členov pre zaistenie hladkého priebehu akcie. Úspechy, ktoré boli v deň tejto akcie dosiahnuté, zahŕňajú:

  • Donácie jedla od miestnych obchodníkov a jednotlivcov, ktoré v tento deň zabezpečili jedlo pre viac ako 200 ľudí bez strechy nad hlavou.
  • Približne 70 dobrovoľníkov z Novej Akropolis a z lokálnej komunity vytvorilo personál reštaurácie, varilo a poskytovalo bezdomovcom starostlivosť.
  • Spoločnosť Sorbet-Man sa postarala o kadernícke a holičské služby pre 120 ľudí bez domova.
  • Približne 160 bezdomovcov dostalo základnú zdravotnú starostlivosť, vykonali im testy na HIV a tuberkulózu a poskytli im psychologické poradenstvo a výchovu v rámci tejto problematiky.
  • Vyše 2000 kusov hygienických potrieb bolo rozdaných ženám a dievčatám bez domova, ktoré sa na akcii zúčastnili. Ide o významný úspech, keďže sa cena jedného takéhoto balíčka v Johannesburgu vyrovná cene štyroch nocí ubytovania v útočisku pre bezdomovcov.
Nová Akropolis sa stretla v Brne, aby uskutočnila dva zaujímavé workshopy: aktívni členovia knižníc Novej Akropolis si vyskúšali kníhviazačstvo a členovia ateliéru Minerva si osvojili zručnosť výroby archeologických reprodukcíí.
Oba tímy sa naučili niečo nové a zažili veľa zábavy.

Dobrovoľníci Novej Akropolis Cyprus navštívili domov dôchodcov „Ayios Dimitrianos“ v miestnej dedinke Dali a priniesli jeho rezidentom krásny deň plný radosti s tradičnou cyperskou hudbou a ľudovými tancami.
Nespievali a netancovali iba akropolitánski dobrovoľníci, ale aj obyvatelia „Ayios Dimitrianos“. Niektorí z nich dokonca recitovali “tsiattista” (tradičné cyperské improvizované krátke rýmy bez prípravy).
Nová Akropolis Francúzsko sa zúčastnila 33. ročníka Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Pri tejto príležitosti starobylý kláštor La Cour Pétral otvoril svoje brány hojnému počtu ľudí, aby im ukázal toto miesto dýchajúce históriou.
Dobrovoľníci Novej Akropolis a priatelia La Cour Pétral privítali viac než 400 návštevníkov s programom plným rozličných aktivít: prehliadky kláštora so sprievodcom, ukážky miestnych remeselných umení (tvorivé dielne s kameňom, železom a farebným sklom), prehliadka úľov, lagún a projektu permakultúry. Úžasný víkend pre stretnutie ľudí a zdieľanie, príležitosť pre všetkých znovu-objaviť zabudnuté kultúrne dedičstvo.
Nová Akropolis sa zúčastnila akcie organizovanou právnickým oddelením „Universidad Tecnológica Hondurase“ – Honduraskej technickej univerzity (UTH) s názvom "Filozofia pre život".
Vyše sto ľudí sa zúčastnilo na prednáškách s názvom: „Ako žiť s filozofiou?“ a „Dobrovoľníci v akcii“, predstavené národným riaditeľom Novej Akropolis Honduras, Gustavom Molina a dobrovoľníkmi Eloisou Lopez a Armandom Romerom.
Dobrovoľníci Novej Akropolis Liberec vykonali čistenie Komenského pouličného parku s jasným cieľom zlepšenia mestského životného prostredia, aby občania mohli vykonávať voľnočasové aktivity v čistom priestore.

 

 

Piaty rok za sebou Nová Akropolis Brazília slávila Deň umenia. Dobrovoľníci z viacerých brazílskych miest sa zhromaždili, aby si pripomenuli umenie ako harmonizujúci prvok života a vzdali hold k 260. výročiu Mozartovho narodenia.

Aktivity zahŕňali: prednášky, husle, gitaru, poéziu a operné recitály, hudobné a maľovacie dielne a tematické výstavy. Tejto akcie sa zúčastnilo takmer dvetisíc ľudí .

V Brasílii prof. Luis Carlos Marques Fonseca predniesol prednášku „Umenie a harmónia života“:

https://youtu.be/EG-II44P1_I
Za účasti viac ako sto ľudí a podporená radnicou Córdoby a ministerstvom kultúry, bola otvorená prednáška pre verejnosť na tému počiatkov filozofie Carla G. Junga.
Archetypy, symboly, mýty a alchýmia boli niektoré diskutované pojmy, hľadajúc niť, ktorá spája starovekú filozofiu s týmto dôležitým psychoterapeutom a psychiatrom 20. storočia.
Mnohokrát ďakujeme všetkým zúčastneným na tejto udalosti a veľká vďaka kultúrnemu centru Casa de Pepino za jeho podporu!
Paralelne s touto akciou sme nazbierali mnoho kíl ryže, ktorá bola neskôr použitá na varenie pre nadáciu „Nadácia poďme tvoriť“, čo je veľmi dôležitá inštitúcia venovaná poskytovaniu potravy pre ľudí bez domova.
Nová Akropolis neustále podporuje obnovu kultúrnych hodnôt v našej spoločnosti a kultúru filozofických odkazov, ktoré môžu byť pochopené všetkými a podľa ktorých môžu všetci žiť.
„Dievča Guatemaly“ je názov básne, ktorá existuje v mysli všetkých Guatemalčanov - tá, ktorá zomrela od zimy a lásky. Ale toto dievča je viac, ako len protagonista z básne Josého Martí. Ona je skutočnou a ústrednou charakteristikou svojej doby. Obklopená intelektuálmi, básnikmi a ďalšími známymi osobnosťami - éra, v ktorej Guatemala bola kolískou umenia a liberálneho myslenia.
Nová Akropolis Guatemala priniesla tento potešujúci príbeh na javisko. Podľa básne „Dievča Guatemaly“ kubánskeho básnika a spisovateľa Josého Martí, toto dielo hovorí o historickom kontexte a skutočných príčinách stojacich za vývojom hlavnej hrdinky. Sprevádzané hudbou a poéziou nám toto dielo umožnilo znovu prežiť éru 19. storočia Guatemaly.Stránka 1 z 19
Hore