Menu

Aktuality vo svete

Stránka 1 z 19
Nová Akropolis Tegucigalpa vytvorila tím na realizáciu zdravotných prehliadok pre takmer sto seniorov s obmedzenými zdrojmi v kolónii Nueva Suyapa.
Seniorom sa dostalo starostlivosti a špecializovanej liečby od všeobecných a zubných lekárov, boli im dodané lieky a osobné hygienické produkty a tiež sa zúčastnili rôznych umeleckých činností.
Dobrovoľníci Novej Akropolis zorganizovali zber, uskladnenie a dodávku zásob a darov rodinám zasiahnutým hurikánom Otto.
Tento projekt bol uskutočnený v 5 provinciách krajiny a zásoby a dary boli dodané priamo ľuďom, ktorí boli zasiahnutí touto prírodnou katastrofou.
Nová Akropolis Liberec s podporou mesta Liberec a niekoľkých neziskových organizácií Libereckého kraja usporiadala vyčistenie okolia priehrady Harcov.
Článok o tejto ekologickej a dobrovoľníckej aktivite bol uverejnený v miestnych novinách.
K 500. výročiu vydania - knihy Thomasa More-a - Utópia, riaditeľka novej Akropolis Veľká Británia, Sabine Leitner, predstavila večer inšpirovaný vymysleným ostrovom, ktorý autor použil ako reprezentáciu dokonalej spoločnosti.
Na prednáške bolo vysvetlené, čo to utopia je a ako môže byť videná ako potrebná hnacia sila pre zmenu.
Nová Akropolis v meste Mexiku prednášala o tom, ako bojovať proti zlu korupcie v krajine a ako vyzdvihnúť úlohu filozofie ako odboru, ktorý chráni základné hodnoty dobra, krásy a spravodlivosti, a zároveň zdôrazňuje dôležitosť snahy o sebapoznanie a rozvíjanie nadčasových cností.

 

 

Už po štvrtýkrát sa dobrovoľníci Novej Akropolis z Jekaterinburgu, Čeľabinska, Iževska a Permu zúčastnili výpravy do prírodného parku Visim.
Výprava nebola náhodná. Súvisela s rozvíjajúcim sa projektom ekoturizmu, ktorý zahŕňa vybudovanie troch ekologických chodníkov vyhotovených z dreva. Vďaka nim si turisti budú môcť vychutnávať krásy prírody bez toho, že by jej hrozilo akékoľvek narušenie či ujma.
Nová Akropolis Južná Afrika zorganizovala dobrovoľnícku akciu so snahou prinavrátiť nádych dôstojnosti do života ľudí bez domova v Johannesburgu. V štvrti Maboneng pripravili improvizovanú reštauráciu na jeden deň.
Oslovili miestnych ľudí s výzvou pre darovanie jedla a hygienických potrieb pre ženy. Taktiež im ponúkli možnosť prispieť svojou prácou v reštaurácii ako dobrovoľníci.

Reakcia ľudí z miestnej komunity bola úžasná. Úrad sociálneho rozvoja mesta Johannesburg podporil iniciatívu zbieraním štatistík, keďže sa v Johannesburgu pohybuje mesačne odhadom približne 10000 ľudí bez domova.

Úrad zdravotníctva zabezpečil mobilnú kliniku, poskytoval základnú zdravotnú starostlivosť, hygienické potreby pre ženy a vykonával HIV a TB testy. Na udalosti spolupracovalo množstvo ľudí vrátane miestnych umelcov predvádzajúcich svoje vystúpenia naživo.

Udalosť bolo dokonca možné sledovať aj cez vysielanie, vďaka lokálnej rozhlasovej stanici.
Bezpečnostná služba Tshwane Security Services veľkoryso poskytla svojich členov pre zaistenie hladkého priebehu akcie. Úspechy, ktoré boli v deň tejto akcie dosiahnuté, zahŕňajú:

  • Donácie jedla od miestnych obchodníkov a jednotlivcov, ktoré v tento deň zabezpečili jedlo pre viac ako 200 ľudí bez strechy nad hlavou.
  • Približne 70 dobrovoľníkov z Novej Akropolis a z lokálnej komunity vytvorilo personál reštaurácie, varilo a poskytovalo bezdomovcom starostlivosť.
  • Spoločnosť Sorbet-Man sa postarala o kadernícke a holičské služby pre 120 ľudí bez domova.
  • Približne 160 bezdomovcov dostalo základnú zdravotnú starostlivosť, vykonali im testy na HIV a tuberkulózu a poskytli im psychologické poradenstvo a výchovu v rámci tejto problematiky.
  • Vyše 2000 kusov hygienických potrieb bolo rozdaných ženám a dievčatám bez domova, ktoré sa na akcii zúčastnili. Ide o významný úspech, keďže sa cena jedného takéhoto balíčka v Johannesburgu vyrovná cene štyroch nocí ubytovania v útočisku pre bezdomovcov.
Nová Akropolis sa stretla v Brne, aby uskutočnila dva zaujímavé workshopy: aktívni členovia knižníc Novej Akropolis si vyskúšali kníhviazačstvo a členovia ateliéru Minerva si osvojili zručnosť výroby archeologických reprodukcíí.
Oba tímy sa naučili niečo nové a zažili veľa zábavy.

Dobrovoľníci Novej Akropolis Cyprus navštívili domov dôchodcov „Ayios Dimitrianos“ v miestnej dedinke Dali a priniesli jeho rezidentom krásny deň plný radosti s tradičnou cyperskou hudbou a ľudovými tancami.
Nespievali a netancovali iba akropolitánski dobrovoľníci, ale aj obyvatelia „Ayios Dimitrianos“. Niektorí z nich dokonca recitovali “tsiattista” (tradičné cyperské improvizované krátke rýmy bez prípravy).
Nová Akropolis Francúzsko sa zúčastnila 33. ročníka Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Pri tejto príležitosti starobylý kláštor La Cour Pétral otvoril svoje brány hojnému počtu ľudí, aby im ukázal toto miesto dýchajúce históriou.
Dobrovoľníci Novej Akropolis a priatelia La Cour Pétral privítali viac než 400 návštevníkov s programom plným rozličných aktivít: prehliadky kláštora so sprievodcom, ukážky miestnych remeselných umení (tvorivé dielne s kameňom, železom a farebným sklom), prehliadka úľov, lagún a projektu permakultúry. Úžasný víkend pre stretnutie ľudí a zdieľanie, príležitosť pre všetkých znovu-objaviť zabudnuté kultúrne dedičstvo.

Stránka 1 z 19
Hore