Menu

Aktuality vo svete

Stránka 1 z 17
Ako každý rok, dobrovoľníci Novej Akropolis Brusel sa zúčastnili dňa upratovania organizovaného mestom Brusel. Pri tejto príležitosti mesto pozýva všetkých ľudí, aby sa aktívne podieľali na upratovaní svojho okolia.
Nová Akropolis urobila „mobilizáciu občanov“ so sloganom „Čistý Brusel, to je trieda!“. Takto šli do ulíc s kefami, lopatkami a metlami, elegantne oblečení v kostýmoch, aby bol ich návrh braný s humorom.
Po 25. krát Nová Akropolis Budapešť spoločne s nadáciou na ochranu životného prostredia, Főkert Zrt. zorganizovali zhromaždenie dobrovoľníkov pri príležitosti Dňa Zeme, aby spravili jednu z hlavných Budapeštianskych turistických atrakcií, Gellértovu horu, ešte atraktívnejšou.
Účastníkov tvorili štyri stredné školy, ľudia bez domova podporovaní nadáciou a dobrovoľníci z okolia. V rozpätí 5 hodín asi 100 párov rúk sa vyzbieralo 70 vriec odpadkov, namaľovalo 20 lavičiek a 200 metrov zábradlia a odstránilo niekoľko fúrikov hliny z odvodňovacích kanálov.

Na začiatku dňa každá skupina dobrovoľníkov dostala svoju cnosť z Kolesa cností, ktoré im pomohli uvažovať o úsilí k zlepšovaniu životného prostredia v súvislosti s myšlienkami, ako sú tvorivosť, odvaha, pozornosť a riešenie.
Nová Akropolis Valencia vyzbierala rôzne materiály vrátene oblečenia, uterákov, prikrývok atď. a následne ich dodala Valencijskej spoločnosti pre ochranu zvierat a rastlín (Valencian Society for the protection of animals and plants – „S.V.P.A.P“) a zvieratám v útulkoch.

Tento rok Nová Akropolis Venezuela oslávila štvrté medzikultúrne latinskoamerické stretnutie neďaleko námestia „Plaza las Heroinas„ v meste Merida.

Desať krajín Latinskej Ameriky sa zúčastnilo zhromaždenia, ktoré zahŕňalo tradičnú hudbu (predstavenú Akropolitánskym hudobným telesom), typickú kuchyňu a niekoľko ľudových tancov, vrátane argentínskeho tanga, bolívijskeho huayna, brazílskeho maxixe, čílskeho cueca, kolumbijskej cumbie, kubánskej salsy, ekvádorskej ñusty, paraguajského pericónu a venezuelského andského valčíka.

Táto udalosť opäť ukázala, že spoločné úsilie jednotlivcov na podporu kultúry a dobrovoľníctva je to, čo nás spája ako ľudské bytosti.

Veda a filozofia sa spolu stretli počas diskusie nazvanej „Tao Fyziky“, ktorá prebiehala v prednáškovej sále Novej Akropolis Belgrano.
Tieto dve cesty poznania našli miesto stretnutia vo vášnivej diskusii pána Lucasa Perfuma, inžiniera, ktorý zdieľal s účastníkmi niektoré z najnovších vedeckých objavov a ich prepojenie so starovekou múdrosťou, ktorú veľké civilizácie zanechali v spisoch a príbehoch.
Mali sme skvelý večer spojený s oživovaním sôch s Athirou a Kirthanou, staršími študentkami akadémie Chandrabhanu Bharatalaya. Všetci sme boli dojatí krásou a harmóniou energie indického ducha, ktorý ničí, ale aj vytvára.
Ivano-Frankivská pobočka Novej Akropolis na Ukrajine stvorila významný kultúrny projekt nazvaný Ukrajinskí filozofi. Rovnomenná výstava zahŕňala 20 stánkov venovaných koreňom ukrajinskej filozofie v kultúre Kyjevskej Rusi a renesancie.

„Výskumná skupina Novej Akropolis na Ukrajine pracovala na projekte dva roky. V dôsledku toho sme sa rozhodli nielen vytvoriť výstavu, ale aj mať sériu akcií okolo nej. S odvolávaním sa na myšlienky Vladimíra Monomacha, Ilariona Kyjevského alebo Michaila Drohobyča, môžete vidieť úplnejší obraz ukrajinskej kultúry, histórie a tradície,“ povedala Natália Marševová, lektorka Novej Akropolis v Kyjeve a na Dragomanovej Národnej Pedagogickej univerzite.
Výstava, ktorá bola otvorená až do konca mája v regionálnej vedeckej knižnici Ivana Franka, sa objaví v ďalších pobočkách Novej Akropolis na Ukrajine.
Bernardo Norat Beghini z Novej Akropolis Uberaba (São Paulo, Brazília)  predniesol prednášku „Knižnica, literatúra a zdravie“ v rámci 107. výročia Mestskej verejnej knižnice Bernarda Guimaresa.
Hlavným cieľom prednášky bola podpora čítania prostredníctvom filozofického skúmania a prednášateľ zdôraznil úlohu knižníc v našej histórii ako podporovateľov ľudského poznania a kvality života.
Skvelá správa pre dobrovoľníkov Novej Akropolis, ktorí spolupracovali na projekte Ríos: komunita vydier znova naplnila rieku Ripoll!
Nová Akropolis spolupracovala  na projekte Ríos za posledných sedem rokov tak, že  si „adoptovali“  úsek rieky Ripoll, predtým známy ako „stoka priemyslu“ kvôli svojim zlým ekologickým podmienkam.
Dobrovoľnícka práca pozostávala z vyzbierania nahromadených odpadkov a starostlivosť o miestnu faunu a flóru.
Dobrovoľníci Novej Akropolis zaznamenali veľké zlepšenie v oblasti zdravia rieky a táto nedávno zverejnená správa o vydrách bola veľmi potešujúca, pretože poukazuje na výborné ekologické podmienky!
V El Salvadore sa konala slávnosť odovzdávania cien za Prvú literárnu súťaž s podnadpisom Orientálne príbehy a poézia, na tému „Pre nový a lepší svet“. Táto udalosť bola podporovaná Novou Akropolis v spolupráci s univerzitou Modular Abierta regional San Miguel, ktorá udelila víťazným študentom čiastočné štipendiá.
Študenti, ktorí poslali svoje diela do súťaže, sa zúčastnia na workshope tvorivého písania „Spoj sa s umením“, ktorý bude prebiehať pod vedením spisovateľov a tiež pod vedením dobrovoľníkov Novej Akropolis v zariadeniach univerzity.

Stránka 1 z 17
Hore