Menu

10.1.2016 Prednáška Alfons Mucha, Bratislava

10.1.2016 Prednáška Alfons Mucha, Bratislava 10. januára 2016 zorganizovala Nová Akropolis v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave, v spolupráci s Informačným a dokumentačným strediskom UNESCO, už druhú prednášku z tohtoročného cyklu prednášok „Veľké osobnosti umenia“.
O mimoriadnej postave secesného umenia, Alfonsovi Maria Muchovi, nám porozprávala Mária Mihálová, vedúca filiálky Novej Akropolis v Košiciach.

Alfonsa Muchu predstavila ako významného a všestranného umelca, ktorý sa stal známym nielen svojou tvorbou plagátov s typickými motívmi dám, ale aj množstvom ilustrácií kníh a časopisov, rôznymi grafikami, šperkami, no i návrhmi zariadenia interiérov a exteriérov. Za také množstvo diel, aké nám zanechal, môžeme vďačiť jeho činorodosti a disciplíne. Bol presvedčený, že dielo sa má páčiť nielen oku, ale aj duši, a tak jeho tvorba v sebe nesie skutočnú krásu a nadčasovú inšpiráciu. Korunou jeho tvorby sa stala kolekcia 20 veľkoformátových malieb „Slovanská epopej“, v ktorej zhrnul dejiny a duchovné tradície slovanských národov.
Hore