Menu

Filozofické priateľstvo

 

Po stáročia sa takým alebo onakým spôsobom spievali priateľstvu najvznešenejšie chválospevy. Robili to filozofovia a spisovatelia, básnici a ľudia všetkých druhov až po našu dobu, v ktorej aj my naďalej počúvame alebo čítame o priateľstve ako o posvätnom spojení. Pozrime sa však, čo naozaj prežívame v mene tak uctievaného priateľstva.     

Priateľstvo

Dnes sa všeobecne, až na výnimky, šíri povrchné a nestále „veľké priateľstvo“ odpovedajúce okolnostiam, akoby bolo ešte jedným heslom naviac z tých mnohých, ktoré konzumujeme. Alebo, čo je ešte horšie, akoby bolo nevratným obalom spotrebného tovaru.     

Človek sa približuje k druhému človeku kvôli ziskom, ktoré môže obdržať, a snaží sa čo možno najviac rozšíriť hranice týchto ziskov, ktoré siahajú od toho, ako zabiť samotu v niečej spoločnosti alebo zdieľať s niekým okamihy rozptýlenia, po možnosť počítať s niekým vo chvíľach núdze. Keď však núdza, potreba alebo nutná osamelosť pominú, zmizne tiež priateľ a priateľstvo.     

Dnes sa hovorí o „veľkých priateľoch“, o kamarátoch, s ktorými by sme spoločne vyfajčili zakázanú cigaretu, dali si pohárik  navyše, pozreli sa na „pornofilm“ alebo podnikli nejaký nekalý kúsok, čo smutne  nahrádza to, čomu sa pred časom hovorilo hrdinský čin.     

Áno, existujú kamaráti zo štúdií, ktorí spolu trávia mesiace a roky v rovnakých úzkostiach a radostiach. Existujú kamaráti zo zamestnania, ktorí si zvykli na dennú rutinu stretávania a rozchádzania sa v rovnakej hodine. Existujú príležitostní kamaráti, s ktorými si pohovoríme o starostiach a  príhodách, trápeniach a problémoch a ceníme si ich tým viac, čím viac nás počúvajú a čím menej hovoria. Toto sú však putá, ktoré sa ľahko pretrhnú a sú zabudnuté v okamihu, keď život spôsobí nečakaný obrat.   

Priateľstvo

Existujú tiež romantické priateľstvá, ktoré v skutočnosti ukrývajú iný druh pocitov, lebo obyčajne smerujú k zamilovanosti, ktorá bohužiaľ netrvá o nič dlhšie ako prechodné priateľstvá, o ktorých sme už hovorili. To, čo nám chýba a čo chceme znova získať, lebo vieme, že to nikdy neprestalo existovať, je filozofické priateľstvo, ktoré zahŕňa lásku k vzájomnému poznaniu, ktoré pretrváva navzdory času a ťažkostiam, ktoré vytvára putá naozajstného bratstva, napriek tomu, že to nie sú putá pokrvné.  

Preto ho definujeme ako filozofické, napriek tomu, že mu takto v bežnom živote nehovoríme. Je filozofické, lebo obsahuje lásku a potrebu poznávať. Je tým, čo spôsobuje, že dve alebo viac osôb sa snažia navzájom sa spoznať, pochopiť sa, začínajúc poznávaním samého  seba. Je tým, čo dáva zrod úcte, trpezlivosti a stálosti, je tým čo odpúšťa, bez toho, aby sa stalo ľahostajný ku chybám, a tým, čo dáva impulzy, aby sa každý stával stále lepším a takto si priateľov zaslúžil. Je tým, čo prebúdza zmysel solidarity, vzájomnej opory v každom okamihu, tým, čo vie znášať vzdialenosti a bolesti, choroby a strádania.     

Definujem ho ako filozofické, pretože veríme, že iba zdieľaním spoločných ideí, podobných životných cieľov, identického ducha prekonávania sa a slúženia sa môže zrodiť toto priateľstvo, ktoré nie je na jeden deň ani nie je jarnou prehánkou, ktorá rýchlo pominie.    

Preto my, ktorí sa usilujeme o Múdrosť a hľadáme ju s neoblomnou vôľou, pokiaľ neobjavíme jej náznaky, môžeme a musíme pestovať tento vznešený pocit, predávajúc ho tým, ktorý sa snažia rovnakým spôsobom prejsť svojím životom. Priateľstvo je neustály úsmev, vždy podaná ruka, pohľad plný pochopenia, istá opora, vernosť, ktorá nezlyháva. Znamená viac dávať než dostávať. Je to veľkorysosť a ozajstnosť. Je to poklad, ktorý stojí za to, aby bol hľadaný a raz nájdený, ktorý stojí za to, aby bol udržovaný po celý život. Ako predzvesť znovuobjavenia duše blížencov a ako priaznivý tieň večnosti.

 

Delia S. Guzmán

Medzinárodná riaditeľka organizácie

Nová Akropolis

Hore