Menu

Každodenný hrdina

 

Medzi mnohé veci, ktoré sa „už nenosia“, patrí aj to, čo je hrdinské, hrdinský zmysel života. To, čo sa týka hrdinov, patrí knihám, ale už ani nie knihám historickým, ale fantastickým príbehom pre deti, ktoré si krátia čas s hrdinami na papieri či vo filme, pokiaľ nezakročí niektorý z psychológov a nevysvetlí, že také príbehy deformujú detskú myseľ.

Ale navzdory domnelým módam nám život vo svojom bohatom vzorkovníku ponúka oveľa viac hrdinstva, než je človek pripravený prijať. Nejde o veľké osobnosti, o tých, ktorí navzdory nepriehľadným a závistlivým kritikám aj naďalej ožarujú svoju dobu vlastným svetlom. Nie. Ide o malých každodenných hrdinov, ktorí vykonávajú ozajstné hrdinské činy s úsilím hodným titánov, napriek tomu, že dosahujú len výšku človeka.    

Každodenný hrdinaKaždý človek má svoju mieru. Každý človek má svoje city a myšlienky, svoje sny, svoje ambície. Každý človek má svoje priania zmeniť sa, zlepšiť sa, zanechať svet o trochu iný, než ho našiel... A tam, v „každom človeku“, so všetkými týmito vlastnosťami, sa nachádza každodenný hrdina, ktorý sa usilovne snaží dosiahnuť aspoň časť toho, o čom sme sa zmienili, prípadne ešte viac.     

Keby nejaký nadaný spisovateľ zhromaždil príhody týchto anonymných osobností a vyjadril ich slovami, premenil by osobnosti a príhody na hrdinov a hrdinské činy, pretože by vedel, ako zdôrazniť odvahu v každej skúsenosti, chrabrosť v každej minúte.    

Keď klasická filozofia vyzdvihovala hrdinov, aby ich všetci mohli spoznať, verím, že sa neopierala iba o vojnové hrdinské skutky, alebo o činy presahujúce psychickú a biologickú obratnosť. Som presvedčená, že som u mnohých filozofov vycítila tichú a jemnú výzvu k napodobneniu týchto hrdinov ako skromnosťou našich vlastných životov, tak aj bojovným postojom, ktorý prepožičal osud – a prečo nie? – každému z nás.     

Hrdinský zmysel života sa nedá vyčerpať v jednom boji ani v jednej z ťažkých situácií, v ktorých by sme mohli zvíťaziť. Preto hovoríme o zmysle života a nie o životnej príležitosti. Zmysel života je ako všeobecný smer, je to cesta, ktorá s väčšími či menšími prekážkami vedie k cieľu.    

A hrdinstvo teda spočíva v tom, že sa zameriame na každý deň, na každý čin ako na pokušenie, pri ktorom vstupujú do hry všetky naše sily, od tých  fyzických až po jemné sily inteligencie a duše. Niekedy spadneme, a niekedy sa zase zodvihneme toľkokrát, koľkokrát je to potrebné...    

Stále ešte v sebe necítiš hrdinu? Urob mu miesto a uvidíš, ako rastie, ako stĺp v tvojom vlastnom vnútri.     Výzvou k hrdinstvu je: byť iný, byť lepší, byť otvorený, čestný a rozvážny v mene prirodzenej filozofie, v dobe keď sa všetci vytrvalo ničia na oltári nevkusu a nevedomosti.

 

Delia S. Guzmán

Medzinárodná riaditeľka organizácie

Nová Akropolis

Hore