Menu

Večer na tému KAŽDODENNÝ HRDINA

Piatok 13. novembra 2020 o 18:00 h, Košice Večer na tému KAŽDODENNÝ HRDINA


Podujatie je zrušené z dôvodu aktuálne vydaných hygienických opatrení.

NOVÁ AKROPOLIS, medzinárodná organizácia, vás pri príležitosti Svetového dňa filozofie pozýva na večer o tom, ako prebudiť a zachovať si ducha hrdinstva v tom každodennom. Večer bude doplnený o čítanie z diel filozofov ako aj malé divadelné scénky.

Seminár sa bude venovať týmto témam:
  • Základné charakteristiky hrdinstva – nazretie do mýtov.
  • Ako si zachovať odvahu v každej skúsenosti, chrabrosť v každej minúte.
  • Výzvy pre hrdinu dnešnej doby – ako byť hrdinom každý deň

Byť hrdinom neznamená vyhrať jeden boj, prekonať jednu ťažkú situáciu. Hrdinstvo patrí medzi cnosti, je to stav duše, ako by povedal Aristoteles a teda i postoj a prístup k životu. Preto sa hrdinstvo snúbi s takým zmyslom života, v ktorom sa duch hrdinstva stáva stabilným a kontinuálnym nastavením na prekážky a výzvy života.
Na prednáške budeme v nás samých hľadať malých každodenných hrdinov, ktorí vykonávajú ozajstné hrdinské činy s úsilím hodným titánov, napriek tomu, že dosahujú len výšku človeka.
Hrdinstvo spočíva v tom, že sa zameriame na každý deň, na každý čin ako na výzvu, pri ktorej vstupujú do hry všetky naše sily, od tých fyzických až po jemné sily inteligencie a duše. Niekedy spadneme, a niekedy sa zase zodvihneme toľkokrát, koľkokrát je to potrebné... Žiaden pád však nikdy nie je definitívny, vždy sa dá vstať znova.
„ Stále ešte v sebe necítiš hrdinu? Urob mu miesto a uvidíš, ako rastie, ako stĺp v tvojom vlastnom vnútri. Výzvou k hrdinstvu je: byť iný, byť lepší, byť otvorený, čestný a rozvážny v mene prirodzenej filozofie, v dobe keď sa všetci vytrvalo ničia na oltári nevkusu a nevedomosti." Delia Steinberg Guzmán, z knihy Každodenný hrdina
„Každý človek má svoju mieru. Každý človek má svoje city a myšlienky, svoje sny, svoje ambície. Každý človek má svoje priania zmeniť sa, zlepšiť sa, zanechať svet o trochu iný, než ho našiel... A tam, v „každom človeku", so všetkými týmito vlastnosťami, sa nachádza každodenný hrdina, ktorý sa usilovne snaží dosiahnuť aspoň časť toho, o čom sme sa zmienili, prípadne ešte viac." Delia Steinberg Guzmán, z knihy Každodenný hrdina.

Vstupné: 5 €, študenti a seniori 3 €.

Miesto konania: Nová Akropolis, Mlynská 2, Košice


Bližšie informácie:
mobil 0911 021 980,
www.akropolis.sk,
kosice@akropolis.sk

Hore