Menu

25.3.2023 SYMBOLY OKOLO NÁS - nevšedná prechádzka po Bratislave

SYMBOLY OKOLO NÁS - nevšedná prechádzka po Bratislave 25.3.2023 V prvú jarnú sobotu, 25.marca 2023, sme sa vybrali do centra Bratislavy na nevšednú prechádzku „Symboly okolo nás". Všímali sme si rôzne prvky architektúry, sochy a reliéfy, ktoré nás obklopuje každý deň, ale nie vždy sme si vedomí, aké symboly ukrývajú. A to bol dôvod prechádzky, odhaliť pomyselný závoj a ponoriť sa do hlbšieho významu jednotlivých symbolov.
SYMBOLY OKOLO NÁS - nevšedná prechádzka po Bratislave 25.3.2023 Mnohé sochy sú alegóriami na krásne ľudské cnosti ako napríklad múdrosť, čistota srdca, či spravodlivosť.
 
Súsošie sv. Juraja s drakom na nádvorí Primaciálneho paláca nám pripomína odveký boj Svetla s Temnotou, Rytier Roland zasa význam rytierstva, a reliéfy na jednom z meštianskych domov predstavujú krásne ženské archetypy, teda pravzory cností pre dámy.
 
SYMBOLY OKOLO NÁS - nevšedná prechádzka po Bratislave 25.3.2023 Porozprávali sme sa aj o sakrálnej gotickej architektúre, o Platónovej alegórii o ilúzii, no i o význame mýtov a zákonitostiach času.
 
Symboly sú nadčasové a aj v dnešnej modernej dobe nás majú čím inšpirovať.
Hore