Menu

KONFUCIUS A UMENIE ŽIŤ, Večer s inšpiratívnou osobnosťou

Štvrtok 23. mája 2024 od 18:00 do 20:00, Košice
KONFUCIUS A UMENIE ŽIŤ, Večer s inšpiratívnou osobnosťou


Pozývame vás na rozprávanie o Konfuciovi – čínskom mudrcovi a učiteľovi, ktorého myšlienky a učenie tvorili základ fungovania čínskej spoločnosti vyše 2000 rokov, ovplyvnilo viaceré okolité krajiny a je dodnes živé.

Pozrieme sa spoločne na témy:

  • Náhľad do života Konfucia a generácií jeho potomkov
  • Jeho nadčasové dielo a myšlienky
  • 6 základných umení pre život podľa neho a ich súčasná obdoba

Skúmanie a spoznávanie nadčasovej múdrosti našich predkov nám môže pomáhať žiť lepšie, individuálne aj kolektívne, a v každej dobe. Tentokrát si to ilustrujeme na príklade Konfucia – mudrca starovekej Číny, ktorého myšlienky a učenie tvorili základné piliere fungovania čínskej spoločnosti vyše 2000 rokov, a z ktorých sú mnohé aktuálne do dnes. Toto učenie, ktoré ovplyvnilo aj viaceré okolité krajiny, prinieslo premyslený poriadok usporiadania ľudskej spoločnosti a viaceré súčasné čínske firmy ho využívajú ako základ či súčasť svojej firemnej kultúry.
Zoznámime sa s jeho životom a dielom – myšlienkami a názormi na človeka, život aj fungovanie spoločnosti, a zistíme, prečo a čím sú trvalou inšpiráciou až do dnešných čias, ako napr. jeho vnímanie malého a veľkého človeka, súvisu osobnej etiky a poriadku v spoločnosti, a ďalšie. Pozrieme sa aj na jeho 6 základných umení rozvoja schopností pre život, a do akej miery sú aktuálne aj pre dnešného človeka.

Prednášať bude p. Rastislav Harčarufka, lektor Novej Akropolis, ktorý absolvoval program štúdia východnej a západnej filozofie, psychológie, etiky a symbolizmu. Vedie kurzy a prednášky, v ktorých zúročuje dlhoročnú pedagogickú a odbornú prax a skúsenosti pri integrácii poznatkov z rôznych oblastí (veda, technika, etika, história, filozofia a psychológia).


Vstupné: 5 €, študenti a dôchodcovia 3 € 


Trvanie podujatia
: 2 hodiny s prestávkou
Počet účastníkov na prednášku je limitovaný na 20 osôb.

Prihláška na večer s inšpiratívnou osobnosťou – KONFUCIUS A UMENIE ŽIŤ

Prihlásiť sa na literárny večer je možné do stredy 22. mája 2024 vrátane prostredníctvom platformy Inviton (nižšie) alebo mailom na adrese kosice@akropolis.sk.
Ak máte záujem prihlásiť sa na podujatie, vyplňte prosím objednávku a odošlite ju zeleným tlačidlom:

 


Miesto konania: Nová Akropolis, Mlynská 2, Košice.


Informácie na:
Nová Akropolis, Mlynská 2, Košice
Mobil: 0911 021 980 
email: kosice@akropolis.sk

Hore