Aktuality vo svete
Prvý deň otvoril Walter Gutdeutsch podujatie hudbou a príhovorom, po ktorom nasledovala výstava diel Josefa Machynku, Rudiho Bayera a fotografií Judith Steip a Marca Torresa.
Druhý deň sa konali štyri tvorivé dielne, ktoré našim nadšeným účastníkom poskytli príležitosť kreatívne a aktívne sa zapojiť.
Toto stretnutie sa snažilo podporiť nielen spolunažívanie ľudí spojených s divadelným umením (hudba, poézia, tanec, divadlo), ale aj skvalitniť aktivity, ktoré Nová Akropolis propaguje a ukázať ich obrovské filozofický potenciál. V Novej Akropolis veríme, že kultúra hrá zásadnú úlohu v ľudskom rozvoji a inšpiruje nás, aby sme prekonali naše rozdiely a bojovali proti rastúcej izolácii. Podporujeme kultúrne a umelecké aktivity po celom svete, uznávajúc ich silu podporovať predstavivosť, kreativitu, sebavyjadrenie a medzikultúrny dialóg.
Súčasťou prehliadky bolo aj niekoľko scénok či stretnutí s osobnosťami českej histórie. Na záver si vypočuli symfonickú báseň Vltava pri pohľade na majestátnu rieku, ktorá inšpirovala toto majstrovské hudobné dielo.
Zúčastnilo sa 94 ľudí - okrem dobrovoľníkov z NA sa zapojili aj študenti z 2 stredných škôl v okrese, ich priatelia a rodinní príslušníci. Účastníci prechádzali miesto v malých skupinách a zo zelených plôch vyniesli spolu 30 vriec odpadu. Na záver sa podelili o svoje skúsenosti a zapojili sa do veselého kruhového tanca.
Zažili tu krásne a jedinečné chvíle bratstva a jednoty.
Ľudia so záujmom o filozofiu sa mohli stretnúť a diskutovať o filozofii nie ako o teórii, ale ako o obohatení nášho každodenného života. Najpopulárnejšou knihou sa tento rok stala zbierka esejí J. A. Livragu.
Navštívili múzeá a archeologické náleziská, preskúmali hlavné mesto ríše Inkov, Cusco. Machu Picchu ich zanechalo bez slov. Tento výlet nám opäť pripomenul, akí sme krásne rôznorodí a ako nás filozofia dnes spája vo viac ako 55 krajinách sveta.
Aby túto otázku zodpovedal, rozhodol sa zamerať na príklad Heleny Petrovny Blavatskej, filozofky a teozofky z konca 19. stor., ktorej vplyv prekročil kontinenty, ovplyvnil východ aj západ a ktorej odkaz pretrváva dodnes. Počas prednášky ilustroval, ako HPB a jej žiaci iniciovali skutočnú kultúrnu revolúciu - podrobne uviedol jej hnacie sily: hlbokú oddanosť bratstvu, slobode, rovnosti príležitostí, pravde a spravodlivosti. Svojou ezoterickou a filozofickou prácou prispela k premene sociálnej súdržnosti a organizácie spoločností, čím pripravila pôdu pre nové formy myslenia a sociálnej interakcie.
Účastníci workshopu dokázali oceniť, ako sa nadčasovosť klasickej hudby premieta do zosúladenia troch nevyhnutných prvkov: skladateľa, interpreta a poslucháča.
Čo by sme mali robiť tvárou v tvár svetu, ktorý je čoraz neistejší a my stále nedokážeme kontrolovať okolnosti? Hovorili sme o tom, ako nenechať minulosť obmedzovať naše nekonečné možnosti, ako nájsť v sebe slnečné svetlo a ako nechať slnečné svetlo, aby nám dávalo smer a nádej.
Hore