Menu

Aktuality vo svete

Stránka 1 z 49
Na základe Apuleiovho diela „Zlatý osol“ sa uskutočnilo divadelné predstavenie mýtu o Erosovi a Psyché, predvedené skupinou študentov z Novej Akropolis Nikaragua.
Večer sa niesol hlavne v znamení kreativity a zábavy.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis v meste Córdoba v spolupráci s účastníkmi dobrovoľníckych kurzov strávili pekný deň čistením parku Sarmiento, pričom bolo naplnených viac ako 30 odpadových vriec.
Táto ekologická aktivita uzatvárala prvú etapu dobrovoľníckeho kurzu, ktorý pokračoval neskôr poobede teoretickými prednáškami a určovaním stromov, ktoré sa v tejto lokalite vyskytujú.

S určitosťou môžeme povedať, že dobrovoľníctvo je prirodzená snaha vyjadriť ducha jednoty so životom a ľudstvom samotným - ako snaha o všeobecné dobro.

Ekologické aktivity v parku Sarmiento trvajú už dva roky.
Divadelná skupina „Pandorina Skrinka“ z Novej Akropolis v meste Coimbra predviedla sériu predstavení venovaných veľkým mýtom v rozličných kultúrach, čím „otvorila skrinku“ pre sny a ideály ľudstva.
Prvé predstavenie – Osiriánsky mýtus – bolo venované starému Egyptu a tešilo sa veľkej účasti publika.

Kombináciou čara tieňového divadla a prednášky sme sa mohli dozvedieť o hodnotách, ktoré tento mýtus predstavuje a taktiež, ako môže oslobodiť našu predstavivosť.

Po skončení divadla nasledovala diskusia, vďaka ktorej sme sa mohli hlbšie ponoriť do tajomstiev tohto mýtu.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis v spolupráci s mladými ľuďmi zo strediska záchrany Pueblito v Kostarike vytvorili putovnú nástennú maľbu s prírodným motívom.
Toto stredisko záchrany sa snaží o dodržiavanie povinností a práv mladých chlapcov a dievčat. Maľba samotná znázorňuje snahu o lásku a rešpekt, ktoré by sme mali preukazovať planéte Zem.
V marci sa v Novej Akropolis v Aténach uskutočnil Ikebana workshop.
Na workhope boli prezentované základné techniky tohto japonského umenia aranžovania rastlín a všetci zúčastnení vytvorili unikátne kompozície, vďaka ktorým sa jar ukázala v našich priestoroch a aj v našich srdciach.
Študenti zo Santa Cruz do Sul a São Leopoldo sa stretli na športovej akcii v centre Porto Alegre.
Účastníci stretnutia sa oboznámili s duchom olympijskej filozofie a v tejto súvislosti sa začali pozerať na šport ako na nástroj sebapoznania a osobného sebazlepšovania.

Základom všetkých druhov športov boli morálne princípy Citius, Altius a Fortius (rýchlejšie, vyššie a silnejšie), ktoré oživil Pierre de Coubertin, zakladateľ olympijských hier súčasnej éry.

Ako vysvetlila profesorka Sofia Bitencourt z Novej Akropolis v Santa Cruz do Sul: „Toto inšpiruje filozofa atléta v snahe byť rýchlejší v riešení svojich ťažkostí, byť silnejší v životných bojoch a to všetko na vyššej úrovni vedomia, aby prežil bratský olympijský duch podporovaný športom.“

Súčasťou boli aj fyzické aktivity zamerané na podporu zdravia a Platónov princíp „gymnastiky pre telo“ s cieľom vybudovať zdravšiu, harmonickejšiu a šťastnejšiu ľudskú bytosť.
Knižný klub v Salvadore sa stretol ohľadom knihy „Keď sa veci rozpadnú“ od Pema Chödrön, amerického tibetského budhistu a učeníka Chögyama Trungpy Rinpočheho.
Pema Chödrön ponúka praktické rady, keď sa veci v našom živote rozpadnú. Existuje len jeden spôsob ako čeliť utrpeniu, ktorý je navždy a je trvale účinný.

Pema nás učí „ponoriť sa do bolestivých situácií s láskavosťou a zvedavosťou. Tam, uprostred chaosu, môžeme objaviť pravdu a lásku, ktoré nosíme vo vnútri a sú nezničiteľné.“

Témy, o ktorých sa diskutovalo, zahŕňajú:
- Spôsoby použitia bolestivých emócií na kultiváciu vedomostí, súcitu a odvahy
- Metódy komunikácie, ktoré prinášajú skutočnú otvorenosť a blízkosť k druhým
- Praktické cvičenia na stornovanie obvyklých negatívnych schém
- Techniky na zvládnutie obtiažnych situácií
- Nástroje na kultiváciu dynamických a empatických spoločenských akcií

Dobrovoľníci z Novej Akropolis v Sabadell zorganizovali návštevu egyptského múzea v Barcelone, ktorá trvala viac ako tri hodiny a umožnila im objaviť egyptské festivaly, ich mýty a históriu.
V priebehu prehliadky sprievodca veľmi zaujímavo interpretoval silné príbehy, legendy aj symboliku spojenú s vystavenými múzejnými kúskami.

Účastníci prehliadky aj členovia NA sa zhodli na tom, že staroveký Egypt bola úžasnádávna civilizácia a stále máme čo objavovať a poodhaľovať z jej tajomných mystérií.
V snahe pootvoriť dvierka do mysterióznej egyptskej civilizácie navštívili členovia Novej Akropolis na Taiwane výstavu Tutanchamónovej hrobky v Tchaj-pej.
Snažili sa pozerať na zobrazené symboly a umenie vnútorným okom a tak aspoň čiastočne obrúsiť (nie vlastnými rukami) materialistické vysvetlenia, s ktorými sa v súčasnosti bežne pri posudzovaní týchto prvkov stretávame...
Na začiatku tohto roka mali návštevníci Severočeskej vedeckej knižnice príležitosť navštíviť výstavu archeologických reprodukcií „Dotyk večnej krásy“.
Táto výstava bola vytvorená v spolupráci s Technickým múzeom v Brne.

Stránka 1 z 49
Hore