Menu

Aktuality vo svete

Stránka 1 z 31
Prednáška predstavila základné myšlienky, o ktorých písal Erich Fromm, jeden z popredných psychoanalytikov a humanistických filozofov 20. storočia.
Ústrednou myšlienkou bolo: Vyhovuje spoločnosť potrebám človeka? Fromm hovorí o novom spoločenskom cieli, o komunite prepojenej bratskou láskou, spravodlivosťou a pravdou – o „novej stavbe, ktorá je od základu ľudská“.
Nová Akropolis v Južnej Kórei uviedla tému „Čas“ ako súčasť série prednášok „Krása vedy“.

Jedným zo záverov prednášky bolo, že čas nie je možné objektívne merať hodinami, a že človek sa môže naučiť čas riadiť, kontrolovať a dokonca čas vytvárať.
Nová Akropolis v Londýne si pre oslavu Svetového dňa filozofie Unesco vybrala tému „Filozofia a umenie“.
Skupina dobrovoľníkov vyzvala náhodných idúcich okolo Londýnskej národnej galérie, aby povedali čo pre nich znamená "umenie" a následne s nimi vyvolali na túto tému krátku diskusiu.

Bolo inšpirujúce, že u mnohých ľudí bolo umenie skutočným transformačným prvkom v ich živote. Vytvorením spojenia medzi filozofiou a umením mnohí ľudia zbadali umenie ako spôsob pochopenia a transformácie stavu človeka.

Dialóg pokračoval o niekoľko dní akciou v centre Novej Akropolis v Londýne. Rôzni rečníci prezentovali filozofiu v poézii, maliarstve, architektúre a hudbe, pričom sa hodnota umenia počas tohto obohacujúceho večera stávala stále jasnejšou.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis zorganizovali zbierku zimného oblečenia a obuvi, ako aj potravín a toaletných potrieb pre deti utečencov v Belehrade.

Nová Akropolis Budapešť usporiadala prednášku o slobodomurárskej symbolike.
Na prechádzke ulicami starého mesta, ktorú viedol profesor archeológie, sa účastníci zoznámili s hlavnými symbolmi, budovami a históriou slobodomurárov.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis Varšava navštívili pozostatky slovanského chrámu Slnka na mieste menom Gródek Leśny.

Členovia Novej Akropolis v Chicagu navštívili Orientálny inštitút na Chicagskej univerzite ako súčasť štúdia mytológií a symbolizmu starovekých kultúr.
Medzi inými sme spoznali veľkoleposť umenia Mezopotámie a Egypta.
Orientálny inštitút založil v roku 1919 slávny egyptológ James Henry Breasted s cieľom podporiť interdisciplinárne štúdium starovekých civilizácií a predovšetkým Blízkeho východu.
Svetový deň filozofie sme oslávili na Vysokej škole Nezahuatcoyotl prednáškou „Symbolizmus Anjela nezávislosti a uplatňovanie hodnôt v každodennom živote".
Uskutočnilo sa niekoľko aktivít, kde sa zdôraznila úloha filozofa ako hľadača pravdy žijúceho hodnotami, ktoré môžu zmeniť náš život a svet okolo nás.
V Havlíčkovom Brode sa konal 27. ročník Jesenného knižného veľtrhu. Vydavateľstvo Novej Akropolis sa prezentovalo knihou Jorge Angela Livragu „Veslovanie proti prúdu“.


Poézia, hudba a obrazy boli protagonistami v „Noci kakaa“ organizovanej Novou Akropolis z Kartága spoločne s dobrovoľníkmi z Darte Arte.
Všetci umelci spoločenstva priniesli svoje diela, svoju hudbu, svoje maľby, skrátka svoje umenie a medzi kávami a čokoládou sa každý vyjadril najkrajším možným spôsobom.

Stránka 1 z 31
Hore