Menu
Stránka 1 z 7

Ukážky z diel: Myšlienky k sebe

 

Ľudia si hľadajú miesta, kam by sa utiahli: vidiek, more, hory. Veď ty sám si si osvojil návyk najväčšmi túžiť po niečom takom. Ale všetko to je nanajvýš hlúpe, pretože v hociktorej chvíli kedy sa ti zachce, sa predsa môžeš utiahnuť do seba samého.

Marcus Aurelius

 
Rímsky cisár, vojvodca, filozof Marcus Aurelius, dodnes na Piazza del Campidoglio hľadí z chrbta svojho koňa na Rím a pozoruje kam sa uberá svet. Každý deň prejde okolo neho množstvo ľudí a on ich všetkých stále a neúnavne zdraví starorímskym „AVE", vyjadreným zdvihnutou rukou.

Med v legendách a mýtoch

 

Med je jednou z najstarších potravín, je prírodným liekom i prostriedkom na skrášľovanie. Ľudia mu dali prívlastky ako tekuté zlato, zlatý elixír alebo dar bohov. 

Bruncvík – hrdina v nás

 

„Aby sme mohli radostne bojovať za veľkú vec, je potrebné sa radovať vo svojom vlastnom duchu, a to nedokáže človek, ktorý je presvedčený, že odíde navždy."


/Jorge Angel Livraga: Myšlienky/

Vnútorné zrkadlo

 

Dnes, keď mýtus o rovnakosti stráca význam, je možné lepšie oceniť múdrosť starodávnych ľudí, ktorí tvrdili, že každá bytosť a vec má odlišnú existenciu.

Giacomo Puccini

 

Giacomo Puccini, taliansky operný skladateľ, s hudbou sa narodil, s hudbou žil a s hudbou opustil tento svet. V rodine Pucciniovcov patril do piatej generácie hudobníkov, bol priekopníkom vo svete opery a hoci v porovnaní s inými skladateľmi nenapísal mnoho diel, takmer všetky, ktoré vytvoril, prekonali hranice času a stali sa „nesmrteľnými".

Gándhí a cesta nenásilia

 

Keď prstami predstavivosti obraciame stránky dejín, všimneme si listy poškvrnené krvou. Nájdeme však aj také, ktoré majú pozlátený okraj a rozprávajú nám o veľkých ľuďoch, ktorí obetovali život za „pravdu, spravodlivosť a bratstvo". Od Sokrata po Hypatiu z Alexandrie; od Giordana Bruna po Gándhího... Či už boli uznávaní alebo zatracovaní – zanechali nám svoj odkaz.

Symbolika slona

 

V širšom a univerzálnom zmysle je slon symbol sily a moci, a to nielen fyzickej, ale aj mentálnej a duchovnej.

Všetci chceme viac

 

Keď začíname našu púť životom, všetci pociťujeme obavy z nášho sveta, ktorý sa nám zdá, akoby nemal začiatok ani koniec, ako vlak, ktorý sa bláznivo rúti bez toho, aby vedel, z ktorej stanice vyšiel a kam má dôjsť. Vlak bez strojvodcu.

Michelangelo Buonarroti Simoni

 

Veľký renesančný umelec Michelangelo je zaujímavou osobnosťou v dejinách výtvarného umenia. Bol skvelým maliarom, sochárom, architektom, a dokonca aj písal básne.

Hore